تبلیغات
انجمن علمی سازه های چوبی - بزرگترین کارخانه صنایع چوب خاورمیانه

انجمن علمی سازه های چوبی
 
Scientific Society of wooden structures

بزرگترین کارخانه صنایع چوب خاورمیانه در خرداد ماه سالگذشته در منطقه آزاد کیش به دلیل سهولت در صادرات، اتصال به دریا و معافیتهای مالیاتی طولانی‌مدت، مورد بهره‌برداری قرار گرفت.


بزرگترین کارخانه صنایع چوب خاورمیانه در خرداد ماه سالگذشته در منطقه آزاد کیش به دلیل سهولت در صادرات، اتصال به دریا و معافیتهای مالیاتی طولانی‌مدت، مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

رضا مسرور، مدیر صنایع سازمان منطقه آزاد کیش اعلام کرد: «با توسعه کارخانه صنایع چوب کیش که در حال حاضر بزرگترین تولیدی صنایع چوب در کشور به شمار می‌رود، تا خرداد سال آینده، این مرکز تبدیل به بزرگترین کارخانه تولید صنایع چوب خاورمیانه می‌شود.»

حمیدرضا پورقاضی،‌ رئیس هیأت مدیره صنایع چوب کیش ضمن تأیید این مطلب، در این باره به میراث خبر گفت: «در خاورمیانه کشور دیگری چنین کارخانه‌ای با این نوع تولیدات ندارد. کشورهایی که در آسیا مشابه این کارخانه را با چنین کیفیتی در محصولات دارند، چین، کره و ژاپن هستند. در میان آنها محصولات ژاپن بسیار باکیفیت است، ولی محصولات ایرانی در مقایسه با نمونه‌های چینی و کره‌ای از کیفیت بالاتری برخوردار است.»

مسعود مفاخر،‌ عضو هیأت‌مدیره صنایع چوب کیش نیز درباره دلیل انتخاب کیش به برای سرمایه‌گذاری به میراث خبر گفت: «علت انتخاب یک منطقه آزاد برای سرمایه‌گذاری، سهولت در صادر کردن تولیدات است. فلسفه به وجود آمدن مناطق آزاد در کشورها، ایجاد بسترهای مناسب برای صدور تولیدات داخلی به خارج از کشور است و از آنجایی که در نظر داریم بیشترین سهم تولیدات خود را به خارج از کشور صادر کنیم، منطقه آزاد کیش برای راه‌اندازی کارخانه گزینه مناسبی بود. از سوی دیگر اتصال به دریا، صادر کردن محصولات به کشورهای مختلف را برای ما ساده‌تر می‌کند.»

پورقاضی با بیان اینکه معادل هفتاد میلیون یورو برای واردکردن ماشین‌آلات و صد میلیارد تومان برای توسعه سایر بخشهای کارخانه هزینه شده است، پیش‌بینی کرد سالانه بتوانند 50 میلیون دلار صادرات خارج از کشور انجام دهند.»

وی درباره کشورهایی که محصولات خود را به آنها صادر خواهند کرد، گفت: «مهمترین بازارهای مصرف ما برای صادرات، عراق، کشورهای آسیای میانه، افغانستان و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس هستند که البته در نظر داریم محصولات خود را به ترکیه هم صادر کنیم.»

صنایع چوب کیش که حدود سه سال است از فعالیتش می‌گذرد، در سال 1383 معادل چهار میلیون دلار از محصولات خود را به خارج از کشور صادر کرده است. ولی سال 84 بیشتر صرف استانداردسازی بین‌المللی در بسته‌بندی و دستورالعملهای موردنیاز برای کالاها شد تا با توسعه کارخانه، صادرات محصولات، نوع بسته‌بندی و بروشورهای اطلاع‌رسانی، کاملا با استانداردهای جهانی مطابقت داده شود.

رئیس هیأت‌مدیره صنایع چوب کیش تأکید کرد: «ما در نظر نداریم با تولیدکنندگان داخلی به رقابت بپردازیم، بلکه می‌خواهیم با تولید مواد اولیه و پیش‌ساخته مشکلات زمانبر در صنعت ساختمان را با صرفه‌جویی در زمان و ارائه کیفیت بالا در محصولات، رفع کنیم.»

طرح توسعه کارخانه صنایع چوب کیش در زمینی به وسعت 20 هکتار با 140 هزار متر زیربنا شامل سالنهای تولید، بسته‌بندی و انبار پیش‌بینی شده است. ماشین‌آلات این کارخانه با ارزش 70 میلیون یورو وارد کشور شده است و تا فروردین سال آینده نصب شده و کارخانه توسعه یافته تولیدات خود را از خرداد ماه آغاز خواهد کرد.

این کارخانه توانایی تولید چهار میلیون واحد چوبی را در روز خواهد داشت. هر محصولی که از نئوپان، MDF و یا تخته سه‌لایی ساخته شود، مانند مبلمان، کابینت آشپزخانه، مبلمان اداری، کمد و کتابخانه از محصولات تولیدی صنایع چوب کیش خواهد بود.

این محصولات به صورت پیش‌ساخته تولید می‌شود و پس از صادر شدن در کشور مقصد مونتاژ می‌شود. بنابراین از مهمترین ویژگیهای آنها حجم کم، نصب آسان و سهولت در هنگام جابجایی و اسباب‌کشی است.

. معافیت 15 ساله مالیاتی کارخانجات و شرکتها در مناطق آزاد، تسهیلات مربوط به ورود و خروج کالا و گمرک از دیگر دلایل سرمایه‌گذاران این مرکز در جزیره کیش بوده است.

http://www.kishwood.com

این صفحه را به اشتراک بگذارید
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 فروردین 1390 توسط هادی شوکت
اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی سازه های چوبی مرکز آموزش عالی فنی شهید صدوقی یزد می باشد| طراحی : صفحه اصلی
قالب وبلاگ